O czym pamiętać przed treningiem

Każdy trening sportowy wymaga odpowiedniego przygotowania. W przypadku kulturystów jest to szczególnie ważne, ponieważ nasze treningi związane są z dużym wysiłkiem. Warto zatem zwrócić uwagę na to, jak prawidłowo przygotować się do wizyty na siłowni.

Jedną z najważniejszych spraw jest zachowanie przerwy pomiędzy posiłkiem a treningiem. Od jedzenie należy powstrzymać się przynajmniej godzinę przed rozpoczęciem ćwiczeń, jednak zaleca się zachowanie dwugodzinnej przerwy. W razie dokuczliwego głodu warto sięgnąć po specjalne przekąski dla sportowców, na przykład po baton proteinowy.

Kolejna sprawa to woda. Idąc na trening trzeba zabrać sobą dostateczną ilość płynów, aby w trakcie wysiłku nie doszło do odwodnienia organizmu. Należy zatem zaopatrzyć się w wodę bądź napój izotoniczny. W przypadku napoju izotonicznego najlepiej jest wybrać taki, który uzupełnia poziom elektrolitów, a jednocześnie nie zawiera zbyt dużo sztucznych substancji chemicznych.

Równie istotny jest odpowiedni strój. W trakcie treningu warto mieć zapewnioną jak największą wygodę. Nieodłącznym elementem stroju kulturysty jest solidne obuwie sportowe. Ma ono wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo.

Tuż przed rozpoczęciem ćwiczeń należy natomiast wykonać najważniejsze zadanie, czyli dobrze rozgrzać wszystkie swoje mięśnie. W przeciwnym razie łatwo o kontuzje, które są bolesne i zmuszają do rezygnacji na pewien czas z kolejnych treningów. Początkujący kulturyści powinni skonsultować się z trenerem, który wyjaśni, jak wygląda prawidłowa rozgrzewka.