Historia kulturystyki

Kulturystka jest wprawdzie sportem popularnym, jednak nie wiele osób ma dostatecznie dużą wiedzę na temat jego historii. Nieliczni są w stanie na przykład wskazać, w jakim okresie pojawiła się ta dyscyplina sportu.

Kulturystyka to sport, którego początki sięgają drugiej połowy XIX wieku i są związane z treningami siłaczy i zapaśników. Badacze historii sportu za prekursora tej dyscypliny uznają Eugena Sandowa. To niemiecki siłacz, który na przełomie XIX i XX wieku występował z pokazami cyrkowymi w wielu europejskich krajach. Minęło jednak jeszcze trochę czasu, zanim kulturystyka stała się oficjalną dyscypliną sportową. Bardzo ważną rolę odegrali bracia Ben i Joe Weiderowie, którzy w 1946 utworzyli Międzynarodową Federację Kulturystki i Fitnessu. Od 1970 roku w zmaganiach kulturystycznych mogą brać udział także kobiety. Wśród najbardziej prestiżowych zawodów wymienić należ Mr. Olympia oraz Ms. Olympia. Pierwsze z nich organizowane są od 1965 roku i biorą w nich udział mężczyźni, natomiast drugie odbywają się od 1980 i są przeznaczone dla kobiet.

pokaz-kulturystow

Znacznie łatwiejsze jest natomiast wskazanie nazwisk najpopularniejszych kulturystów. Z pewnością każdy człowiek mógłby wymienić tutaj przynajmniej Arnolda Schwarzeneggera, który poza licznymi rolami filmowymi znany jest także z sukcesów, jakie udało mu się osiągnąć podczas kulturystycznej kariery. Osoby zainteresowane poszerzaniem swojej wiedzy na temat historii kulturystyki mogą to uczynić przede wszystkim sięgając po odpowiednią literaturę.